Савез државних народносних самоуправа одржао је 27. маја седницу у просторијама Немачке државне самоуправе у Будимпешти, уз присуство представника свих тринаест државних народносних самоуправа у Мађарској. Самоуправу Срба у Мађарској представљали су председница др Јованка Ластић и потпредседник Андрија Роцков.

На дневном реду нашли су се годишњи и финансијски извештај, избор новог потпредседника, као и актуелна питања везана за нову владину структуру и положај народности. Председница Савеза Ержебет Рачко Холер поднела је кратак извештај о раду организације, а годишњи и финансијски извештај једногласно су усвојени. За новог потпредседника изабран је Ђерђ Комо, председник Румунске државне самоуправе, који је на то место дошао након оставке Ивана Гугана.
Највише пажње изазвала је расправа о будућем функционисању народносних организација у оквиру нове владине структуре. Посебно је истакнуто именовање новог државног секретара Ђерђа Хајдла, задуженог и за народносна питања, са којим ће Савез затражити што скорији састанак.
Договорено је и покретање разговора са државном секретарком за основно образовање Маријетом Лањи Кокаи, због истека петогодишњег споразума о додатном финансирању народносних школа, које је од великог значаја за очување образовног система народности.
А. Р.