Сцене Београдске филхармоније и свечане сале Градске куће у Суботици недавно су биле места уметничког сусрета мађарског виртуоза на флаути Јаноша Балинта и српског пијанисте Владимира Милошевића, који су присутне провели кроз неколико епоха класичне музике.

Наступи Јаноша Балинта и Владимира Милошевића организовани су под окриљем манифестације Културна сезона Србије и Мађарске 2026/2027. Концерти су присутнима понудили пажљиво одабран преглед средњоевропске баштине, крећући се од бурног романтизма, па све до звучних експеримената нашег доба.
На концертима се видео савршен склад и заједничко дисање два уметнника. Оно што их је издвојило јесте фантастичан међусобни дијалог и звучна равнотежа коју су постигли. Публика је имала прилику да чује остварења Доплера, Листа, Бартока и Дохнањија, која су зазвучала потпуно свеже. Листов „Љубавни јад“ је одисао је фином осећајношћу, при чему је племенити звук флауте суверено доминирао и носио главну тему. У аранжману за ова два виртуоза, Бартокове „Румунске народне игре“ добиле су потпуно ново рухо, обојено силовитим ритмом и духом традиционалног мелоса.
Јанош Балинт у Србији ужива статус драгог госта и цењеног професора и како каже музички критичар Мирко Јеремић, препознатљив је по баршунастом и заобљеном тону. С друге стране, Владимир Милошевић је још једном оправдао епитет свестраног пијанисте, показујући невероватну зрелост и тактичност у пратњи.
Изванредну сарадњу у дуету уметници су накратко прекинули како би се представили као солисти, што је додатно подигло тензију. Владимир Милошевић је кроз Листову Рапсодију бр. 12 приказао пијанистичку техничку супериорност, доносећи снажну емоцију и драматику која је загрејала атмосферу. Јанош Балинт се окренуо делима Ђерђа Куртага (Hommage à J. S. Bach и Doloroso), водећи слушаоце кроз затвореније, дубоке и дискретне просторе модерног звука.
Ови догађаји су на оригиналан начин укрстили аутентични фолклорни израз са врхунском академском вештином, оставивши београдској и суботичкој публици трајно сећање на раскош мађарске музичке ризнице кроз векове.
Поводом наступа, Балинт је у изјави за Панон РТВ истакао да програм није случајно одабран:
„У оквиру Мађарско-српске културне сезоне припремили смо програм посвећен мађарским ауторима. На овај начин сам желео да обележим више од 30 година својих блиских веза са Србијом, где имам много пријатеља. Зато ми је било важно да мој партнер на сцени буде управо српски пијаниста кога дуго познајем. Док сам 13 година предавао у Италији, он је био студент. Иако је међу нама разлика од 20 година, већ дуго и веома успешно свирамо заједно”, изјавио је Балинт.
У Мађарском културном центру „Колегијум Хунгарикум” у Београду, Јанош Балинт је одржао успешан и веома посећен мастерклас за чланове Удружења флаутиста Србије.
К. П. Б.