СНН плус
Славе у Сечују и Баји

Ова хвале вредна идеја зачета прошле године, поводом обележавања храмовне славе у Медини, показала се итекако добродошлом, штавише преко потребном нарочито у оним насељима где Срба готово да нема. На тај начин пружа се морална подршка нашим сународницима који у тим местима живе и током целе године сами брину о српском црквено-историјском и културном наслеђу, а са друге стране се шаље порука свим члановима српске заједнице, ма колико да су удаљени од „центра“, односно Будимпеште, као административног и политичког средишта Срба у Мађарској, да нису сами.  

У Сечују бригу о нашој цркви годинама води Цвета Вуковић. Она и њена мама су данас једине Српкиње у овом барањском селу. Поред тога што редовно уређује храм и црквену порту г-ђа Вуковић се ове године потрудила да организује уградњу 145 метара украсног камена чиме је порта симболично, али ипак видљиво физички одвојена од остатка дворишта које није у црквеном власништву.      

Свету литургију служио је архијерејски намесник мохачки о. Зоран Живић уз саслужење сечујског пароха о. Јована Бибића и о. Милана Ерића, пароха у Печују. Отац Зоран Живић је у оквиру надахнуте славске беседе честитао присутнима празник и указао на духовне поруке које са собом носи. У оквиру богослужења верници су у литији обишли цркву, а затим је обављен помен свим славним Сечујцима и црквеним великодостојницима, међу којима је својевремно био и сам патријарх Арсеније Чарнојевић. У наставку пререзан је славски колач и благосиљано кољиво које је припремио кум Борис Бановић из Врбаса, пореклом из Сечуја.

У порти, на летњој позорници приређен је и фолклорни програм у којем је наступило Културно-уметничко друштво „Опанке“ из Помаза потпомогнуто фолклорашима из „Веселих Сантовчана“. За све госте, у ресторану у оквиру месног музеја преко пута цркве организован је славски ручак, док је госте забављао оркестар „Радост“ из Мохача. О томе зашто је ово сабрање за српску заједницу у Мађарској веома важно председник Сегединске српске заједнице Чедомир Адамов каже:“ У првом реду због тога да будемо своји међу својима. Много има оних који су изразили задовољство што су могли да се виде са познаницима које јако дуго нису срели. Надам се да ће и у будућности још неко моћи да се укључи са сличном идејом, а ми смо желели да дамо пример како славско сабрање заједнички може да се организује и у насељима где нас има јако мало“.     

Сутрадан 24. маја такође поводом Преноса моштију Светог Николе свету литургију у Баји служио је о. Митрофан, духовник манастира Грабовца уз саслужење бајског пароха о. Јована Бибића. Честитајући славу о. Митрофан је у празничној беседи између осталог рекао:“У времену када се људи често удаљавају једни од других, када се заједнице расплињују, овакви сусрети су сведочанство да љубав и братсво још живе, да смо једни другима потребни, да смо једна црква, један народ, једно тело Христово.“  Такође је похвалио напоре бајских Срба да се доврши обнова црквеног крова, за шта су набављена додатна материјална средства и према најновијим информацијама тај велики подухват требало би да буде окончан до краја календарске године.

У оквиру богослужења верници из Баје и околине, Сомбора, Будимпеште и других крајева Мађарске у литију су обишли храм, а затим су свештеници пререзали славски колач и благосиљали кољиво које је припремила кума Андреја Томић из Сомбора. Парох отац Јован Бибић овом приликом је нагласио да је у част Светог Ћирила и Методија који се обележава тог дана, део литургије служен на црквенословенском језику.

У Српској кући, седишту месне српске самоуправе преко пута цркве домаћини су приредили фолклорни програм и славски ручак. Као и дан раније наступили су фолклораши из помашких „Опанака“ у друштву колега из „Веселих Сантовчана“, који већ неколико година пробе одржавају управо у Баји, у просторијама Српске куће. Уметнички руководилац, уједно и председник српске самоуправе Кристофер Мартин Ласло са својим сарадницима се својски потрудио да се самоуправа, у сарадњи са црквеном општином покаже као одличан домаћин славској светковини. Током поподнева наступио је оркестар браће Барић, а међу гостима је била и група Срба из Будимпеште и околине која је у организацији српске самоуправе петог кварта на челу са Стојанком Јурковић претходног дана присуствовала и слави у Сечују.

С.М.           

Scroll to Top