У Дески је 20. маја 2026. године одржано традиционално такмичење у лепом читању и у лепом изговору на српском језику, које је окупило ученике из Батање, Сегедина, Сирига и Деске. На такмичењу је учествовало укупно 46 ученика другог, трећег и четвртог разреда основне школе.

Овогодишње такмичење донело је и једну новину. Уместо досадашњег рангирања на прво, друго и треће место, учесници су оцењивани по систему златног, сребрног и бронзаног признања, док су остали такмичари добили захвалнице за учешће.
Стручни жири, састављен од пет чланова, пажљиво је пратио наступе ученика у свим узрасним категоријама. Такмичење се одвијало у два дела у три просторије. У првом делу ученици су читали унапред припремљен и увежбан текст по сопственом избору, најчешће кратку поучну причу, бајку или басну. Након краће паузе уследио је други део такмичења, у којем су такмичари добили непознат текст прилагођен свом узрасту. За припрему су имали десет минута, након чега су вратили текстове и јавно их читали пред жиријем.


Према оцени чланова жирија, овогодишња конкуренција била је изузетно уједначена. Ученици су показали висок ниво припремљености приликом читања познатих текстова, али су се истакли и у читању непознатих текстова, као и у правилном и јасном изговору речи. Управо због тога жири је имао веома тежак задатак приликом доношења коначних одлука.
Док је жири већао и доносио коначне одлуке, за ученике је организована креативна радионица. Деца су имала прилику да нижу перлице и праве наруквице и ланчиће, што је допринело лепој атмосфери и додатно обрадовало све учеснике такмичења.
На свечаној додели награда ученици који су освојили златно признање награђени су књигама. Поред тога, сви учесници добили су пригодне поклоне – дипломе, лепе обележиваче за књиге и чоколаде, као знак захвалности за труд и учешће.
Такмичење је протекло у лепој и пријатељској атмосфери, потврдивши значај неговања српског језика и културе читања међу најмлађима. Организатори и учесници већ се радују наредном сусрету и новом такмичењу следеће године.
Енике Нађ Абоњи, Сегедин
Награђени су следећи ученици:
Златна диплома:
-други разред: Катарина Адамов, Софиа Дару, Милана Путник-Мајер, Лена Фридман.
-трећи разред: Владимир Брцан, Јанка Ђенеш Екбауер, Елвир Смајић, Лео Чикотаи.
-четврти разред: Вукашин Игњатовић, Ивона Човић, Лаура Фишти-Молнар, Киара Молнар.
Сребрна диплома:
-други разред: Залан Подина, Иштван Гере.
-трећи разред: Душан Андраш Карпати, Балинт Рожњаи, Зорка Фосто Тимотић, Левенте Шаркањ, Мирјана Залаи, Младен Подина, Рајмунд Керекеш, Синиша Шевић.
-четврти разред: Матеја Деак, Јелена Миленковић, Нолен Мирко Гараи, Грета Грегас, Ирина Марцичук, Марцел Пушкар.
Бронзана диплома:
-други разред: Балинт Киш, Жомбор Ревес, Патрик Тот.
-трећи разред: Бенет Бенце Келемен, Жомбор Аут, Изабела Јагер.
-четврти разред: Харгита Хомпот, Елиза Вер.
ФОТО ГАЛЕРИЈА:




