Рукометна репрезентација Србије изборила је у недељу, 17. маја, у Веспрему пласман на Светско првенство 2027. године, пошто је у реваншу баража против Мађарске поражена минималним резултатом 31:30, али је сачувала победу из Ниша од 31:29 и укупним резултатом 61:60 обезбедила карту за шампионат у Немачкој.

Победа из Ниша од 31:29 показала се као недостижна предност за Мађаре. Иако је Србија у реваншу у Веспрему поражена минималним резултатом 31:30, наши рукометаши су сачували оно најважније - капитал стечен пред домаћом публиком и карту за Светско првенство.
У препуној „One Veszprém Arena”, пред противником који је до последњег минута покушавао да преокрене укупан резултат, Србија је одиграла храбро, стрпљиво и тактички зрело. Мађарска је успела да добије реванш са једним голом разлике, али не и да надокнади заостатак из Ниша.
Изабраници селектора Раула Гонзалеса одговорили су на све изазове утакмице и у једном од најтежих гостујућих амбијената сачували предност која им је донела велики успех. Најефикаснији у тиму Србије у реваншу био је Вања Илић са девет голова, док је Драган Пешмалбек постигао пет.
Светско првенство у рукомету 2027. године биће одржано у Немачкој, од 13. до 31. јануара, у Минхену, Штутгарту, Магдебургу, Килу, Хановеру и Келну. Завршница такмичења играће се у „LANXESS Arena” у Келну.
Овим пласманом Србија је остварила велики успех и направила важан корак у повратку на велику светску рукометну сцену. Честитке играчима, стручном штабу и свима који су подржали репрезентацију у овом походу.
Текст: В.М.
Фото: Рукометни савез Србије