У среду, 7. маја, ходницима дешчанског Сеоског дома поново су одјекивали звуци српске музике. У организацији мађарске Основне школе „Иштван Золтанфи“ одржан је четврти по реду Дан српске музике, манифестација посвећена неговању и очувању српске културне баштине.

Главни организатор програма била је Естер Фрањо Вујчин, наставница музичког и српског језика у мађарској школи, која већ годинама са великом посвећеношћу ради на очувању и приближавању српске музичке традиције деци и младима.
Циљ програма био је да ученицима приближи богатство српске музичке традиције, али и да омогући заједничко представљање ученика две школе. Публика је током вечери имала прилику да ужива у разноврсним наступима – од хорског певања, преко тамбурашке музике, до солистичких извођења.
Ученици српске школе представили су се са две музичке нумере. Хорски су извели песму „Пјеваћемо шта нам срце зна“, Амире Медуњанин, у којој је као солисткиња наступила талентована Лена Фридман, док су другом нумером, „Ђурђевдан“, публику одушевили ученици наше школе - песмом коју у оригиналу изводи дечји хор ”Звездице”.
На сцени се нашло чак 28 ученика наше српске школе, а њихов наступ био је испуњен енергијом, осмесима и љубављу према музици.



Поред њих, наступили су и Оркестар „Банат“, као и подмладак „Поморишких тамбураша“ са својим вођом Банетом Ракићем. Посебну пажњу публике привукли су и солистички наступи Рувена Фридмана, који је показао своје умеће на фрули и хармоници.
Свој допринос вечери дала је и хорска група мађарске школе, која је са наставницом Естер Фрањо Вујчин извела сплет српских народних песама из различитих крајева Србије. Управо је Естер Фрањо Вујчин затворила овогодишњи програм извођењем чувене песме „Ђурђевдан“ групе ”Бијело дугме”, што је био емотиван и снажан завршетак вечери.
Овакви сусрети још једном потврђују да су музика и заједничко певање један од најлепших начина да се очувају традиција, језик и културни идентитет, али и да се међу децом граде пријатељства и заједништво.
Сања Симулов