У просторијама Културног центра „Српски венац“ отворена је самостална изложба фотографија „Птице и ми“ ауторке Јелене Жикић, која је публици представила више десетина радова посвећених птицама које живе на нашим просторима. Изложба је настала из љубави према природи, стрпљивог посматрања и фотографског хобија, који је временом прерастао у заокружену визуелну причу о птицама, дрвећу и крхкој лепоти света који нас окружује.

На почетку програма присутне су поздравили Митар Мирко Кркељић и Зорица Јурковић, директорка Културног центра „Српски венац“. Они су истакли да ова изложба публици пружа прилику да упозна једну другачију страну Јелене Жикић - страну фотографа ентузијасте, љубитеља природе и пажљивог посматрача, који је из личне радозналости и љубави према птицама створио материјал довољан за самосталну изложбу.
Јелена Жикић се захвалила свима који су дошли на отварање и позвала присутне да погледају изложене фотографије. У пријатној атмосфери, уз тихо цвркутање птица које се чуло у позадини, посетиоци су имали прилику да прошетају кроз малу галерију природе, кроз призоре у којима су ухваћени тренуци лета, мировања, погледа и покрета.




На фотографијама су приказане различите врсте птица, забележене у тренуцима који делују готово нестварно. Те слике нису само документарни записи, већ мала поезија природе и уметности. У замрзнутим кадровима, птице као да су свесне присуства објектива, као да на тренутак застају, позирају и допуштају човеку да им се приближи без нарушавања њиховог света.
Изложба „Птице и ми“ подсећа на значај птица и дрвећа, али и на важност пажње коју посвећујемо природи. Она показује да се лепота често налази у ономе што свакодневно пролази поред нас, али што уме да види само стрпљиво и осетљиво око.
Владимир Марковић