Главни организатор манифестације Српско-мађарска културна сезона 2025/26. и повереник министра културе Мађарске за тај пројекат, Милан Рус, на концерту хора „Свети Серафим Саровски” осврнуо се на ову манифестацију, њен значај и досадашњи ток.

Он је нагласио да је „Српско-мађарска културна сезона 2025/26.” представљена низом догађаја који омогућавају међусобно упознавање богате историјске баштине и културних вредности, од народне и озбиљне музике, уметности, фолклора, до дубоко укорењених духовних и црквених веза и гастрономске традиције.
„Ова заједничка иницијатива не само да продубљује културне односе између два народа, већ и отвара нове могућности сарадње, јача економске везе, градећи мост који повезују наше заједнице у духу узајамног поштовања и разумевања. Посебно место у заједничком наслеђу заузима вишевековна повезаност са Српском православном црквом, чији су храмови, епархије и литургијски живот не само чувари идентитета Срба у Мађарској, већ и неизоставни део културног ткива Мађарске. Довољно је да помислимо на Сентандреју, тај драгуљ дунавског завоја, чији дух и изглед не би били исти без присуства српске заједнице. Када говоримо о тој духовној повезаности, не заборављамо да светлост долази са Истока”, рекао је Милан Рус.
Од њега сазнајемо да би, према договору два министра, манифестација требало да траје до 31. децембра, а постоји могућност да се продужи до светске изложбе Експо 2027. у Београду.
„Међутим, услед политичких промена у Мађарској, са великим нестрпљењем очекујемо шта ће рећи нови министар културе Золтан Тар”, рекао је Милан Рус за наш лист.
Подсетио је и на чињеницу да је први пут у српској историји Београд, пре неколико година, добио католичког кардинала, који је био у конклави за бирање папе.
„Желео сам да буде организовано много више црквених састанака, да се створе нови контакти, да се сретну српски патријарх Порфирије и кардинал Петер Ерде, али до тога, на жалост није могло да дође”, истакао је Милан Рус.
К. П. Б.