СНН плус
Наставља се неизвесност око НИС-а: Од МОЛ-а се тражи да гарантује производњу у Панчеву

Председник Србије Александар Вучић изјавио је прошле недеље да држава неће дозволити било какво решење у вези са власничком структуром Нафтне индустрије Србије (НИС) које би угрозило рад панчевачке рафинерије, нагласивши да би мађарска компанија „МОЛ”, уколико буде заинтересована за преузимање руског удела у НИС-у, морала да гарантује очување производње у Србији и наставак рада кључних енергетских капацитета.

Током обиласка Сремског округа, Вучић је поручио да је питање НИС-а од стратешког значаја за Србију и да држава неће пристати на решења која би довела до затварања рафинерије у Панчеву или смањења домаћих прерађивачких капацитета.

„Што би МОЛ држао отворену рафинерију у Србији? Има рафинерију у Братислави и Будимпешти. Што би држао отворену и у Србији? Не би, али ће морати да је држи ако хоће да купи”, рекао је Вучић новинарима, додајући да Србија у преговорима води рачуна искључиво о сопственим интересима и енергетској сигурности.

Он је навео да држава неће прихватити одуговлачење процеса и покушаје да се преко посредника или приватних инвеститора избегне директно решавање питања руског власништва у НИС-у.

„Ми смо рекли – не може. Измислили су неког бизнисмена да би се све пролонгирало још три или четири месеца, рекли смо не може. Или ћете то да купите сад, или ћемо то другачије да решавамо”, поручио је председник Србије.

Питање власничке структуре НИС-а поново је дошло у фокус након појачаних притисака Европске уније и западних партнера да се смањи утицај руских компанија у енергетском сектору региона. Већински власник НИС-а је руски „Гаспром њефт”, који заједно са „Гаспромом” контролише више од 56 одсто акција компаније, док Република Србија има око 30 процената власништва.

Од почетка рата у Украјини, НИС се налази под сталним лупом међународних институција због руског капитала, а у више наврата покретано је питање да ли би компанија могла бити обухваћена пакетима санкција које Европска унија и Сједињене Америчке Државе уводе Москви. Иако Србија није увела санкције Русији, државни врх настоји да избегне сценарио који би могао угрозити снабдевање нафтом и дериватима.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић недавно је изјавила да је за Србију кључно очување стабилности енергетског система и континуитет рада НИС-а, посебно панчевачке рафинерије која представља најважнији прерађивачки капацитет у земљи.

„За нас је најважније да грађани и привреда имају сигурно снабдевање нафтом и нафтним дериватима. Држава ће пажљиво разматрати свако потенцијално решење када је реч о власничкој структури НИС-а”, поручила је министарка.

Према проценама енергетских стручњака, затварање или смањење капацитета рафинерије у Панчеву имало би озбиљне последице по домаће тржиште, али и по читав регион. Рафинерија у Панчеву последњих година модернизована је уз велике инвестиције и тренутно представља један од најсавременијих нафтних погона у југоисточној Европи.

Енергетски аналитичар Милан Ковачевић оценио је да Србија покушава да избегне сценарио у ком би НИС постао само дистрибутивна компанија без сопствене производње.

„Свака велика нафтна компанија гледа економски интерес. Ако већ има развијене рафинеријске капацитете у региону, логично је питање да ли би задржала и производњу у Србији. Зато држава инсистира на гаранцијама”, сматра Ковачевић.

Компанија „МОЛ”, која је у већинском власништву мађарске државе, већ је присутна на српском тржишту кроз мрежу бензинских станица и пословање у области трговине горивом.

Д. Ј.

Scroll to Top