Четрдесет година након матуре, некадашњи ученици Српскохрватске гимназије на Тргу ружа поново су се окупили на разредном састанку и у будимпештанској гостионици „Чевапиво” оживели успомене на школске дане, професоре, несташлуке и пријатељства која су одолела времену.

Генерација која је похађала гимназију од 1982. до 1986. године данас је расута широм региона и Европе, али је сусрет показао да су везе из младости остале снажне. За заједничким столом нашле су се животне приче различитих судбина и професија: неко је постао успешан банкар, нечији син је данас један од водећих глумаца у Мађарској, међу бившим ученицима има и главних уредника новина, директора хотела на јадранској обали, професионалних ловаца, али и оних који већ деценијама живе и раде у иностранству, од Србије до Белгије. Неки су, у међувремену, постали баке и деке.



Имена генерације 1982-1986
Ладислав Арк, Агнеш Шићаревић, Ладислав Ромац, Марија Суботин, Ђуро Вучковић, Зорица Јурковић, Стеван Силовић, Енике Нараи, Томислав Мујић, Ева Шерцер, Радован Јелашић, Стипан Велин, Јелица Шошић, Марија Мандић, Живко Блажев, Атила Дудаш, Илдико Хорват, Милан Степанов, Дубравка Крекић, Марта Сракић, Арпад Бери


Уз смех, старе фотографије и неизбежно подсећање на младалачке догодовштине, вече је протекло у топлој и пријатељској атмосфери. Многи су се сложили да су, упркос протоку времена и различитим животним путевима, бар на једно вече поново постали она иста генерација са школских ходника некадашње Српскохрватске гимназије.
М. С.