У храму Светог великомученика Георгија у Помазу 6. маја свечано је прослављен храмовна слава Ђурђевдан. Свету литургију служили су протојереј-ставрофор Војислав Галић, протојереј Зоран Остојић, протосинђел Варнава Кнежевић, протонамесник Зоран Живић, јереј Љубо Милисавић и ђакон Стефан Милисавић. Великом броју окупљених верника беседом се обратио протојереј Зоран Остојић, преневши благослове митрополита будимског Лукијана.

Након свете литургије уприличена је литија око храма, а у поподневним часовима служено је празнично вечерње у храму Светог Георгија, које су служили јереј Љубо Милисавић и ђакон Стефан Милисавић. Том приликом обављено је освећење и ломљење славског колача и предаја кумства за наредну годину Миливоју Чобану и његовој супрузи.
Овогодишњи кумови славе биле су чланице женског хора цркве у Помазу – Бојана Симић, Моника Орос, Гордана Милисавић, Чарна Голуб, Зорица Косновски и Зорица Јегер – које су својим учешћем допринеле свечаној атмосфери и очувању традиције. Јереј Љубо Милисавић им је упутио посебну захвалност што су прихватиле кумство овогодишње храмовне славе. Како је истакао, оне су цркви поклониле стазе, припремиле славски колач и кољиво, као и послужење за све присутне, чиме су дале велики допринос достојанственом обележавању празника.



Испред храма приређен је културно-уметнички програм у ком су учествовали најмлађи – вртићка група „Пчелице“ српске народносне групе у забавишту „Мешевелђи” са васпитачицом Лорабел Кошо, дечја плесна група КУД-а „Опанке“ под руководством Анице Шошић Крунић, као и Омладински оркестар под руководством професора Давида Ередича са одсека народносне музике Музичке школе „Телеки-Ватаи“ у Помазу.


Председница Самоуправе Срба у Помазу Зорица Рафајловић истакла је да је Самоуправа и ове године приредила културно-уметнички програм поводом обележавања Ђурђевдана, а за наше медије говорила је о значају овог празника, традицији која се некада неговала у Помазу, али и о овогодишњем програму храмовне славе. Како је истакла, после Светог Николе и Светог Јована, Ђурђевдан је једна од најчешћих српских слава. Осим што је храмовна слава у Помазу, овај празник је и крсна слава многих породица.



„Мој деда, као Абжић, славио је Светог Георгија. Абжићеви и данас славе, а и нашем месном пароху је то кућна слава”, рекла је Зорица Рафајловић.
Она је подсетила да је Ђурђевдан одувек био једна од најлепших слава јер симболизује долазак пролећа и носи са собом бројне старе народне обичаје. Посебно место некада је имао ђурђевдански уранак.
„Некада су момци и мушкарци рано ујутру одлазили у шуму, брали врбове прутове и затим долазили на литургију. После подне је било вечерње, а увече бал“, испричала је председница Самоуправе Срба у Помазу.
Са посебном сетом говорила је о некадашњем окупљању код извора Ђопар, где се народ окупљао дан после бала.
„То је било једно дивно место. Постојао је ресторан у коме је све било слободно, спонтано и лепо. Нажалост, пре двадесетак година то је нестало јер је место продато и данас је приватно власништво. Сада покушавамо да пронађемо неко друго место и обновимо овај обичај“, рекла је она.



Говорећи о овогодишњем програму, Зорица Рафајловић је навела да је у преподневним часовима служена света литургија којој су присуствовали свештеници и верници из околних места, међу њима и гости из Чобанца и Калаза.
„Радује ме што се окупио велики број људи, иако нас у Помазу има све мање. Посебно ми је драго што на наше приредбе не долазе само Срби, већ и Мађари, јер их занима наша традиција и култура“, нагласила је Зорица.
Прослава Ђурђевдана наставља се Ђурђевданским балом који ће бити одржан 8. маја у Дому културе у Помазу са почетком у 20 часова. За музику је задужен оркестар „Село” из Ловре, а организатори су позвали све заинтересоване да својим присуством увеличају ову свечаност.
Жаклина Богдановић