Будимпештански Сигет фестивал ове године враћа свој препознатљиви „нулти дан”, а међу именима која ће обележити овај посебан програм налази се и Горан Бреговић, који ће наступити са својим Оркестром за свадбе и сахране (Wedding and Funeral Orchestra). За публику у Мађарској, а посебно за оне који прате савремену светски признату домаћу музику, то је једна од занимљивијих најава у до сада објављеном програму фестивала јер је Бреговићев наступ најављен у оквиру дела програма "Иконе Сигета" где наступају култна светска музичка имена као што су Faithles и Morcheebа.

Бреговићеви концерти са Оркестром за свадбе и сахране најчешће су препознатљив спој филмске музике, балканских ритмова, труба, хора и песама које публика лако препознаје већ после првих тактова. На досадашњим наступима овог састава често су се могле чути песме као што су „Месечина”, „Калашњиков”, „Едерлези”, „Gas gas”, „In the Death Car” и „Bella ciao”, па ће и будимпештанска публика имати разлога да очекује концерт у препознатљивом Бреговићевом маниру. Према подацима са концертних сет-листа, управо су „Калашњиков”, „Bella ciao”, „Gas gas”, „In the Death Car”, „Ya Ya (Ringe Ringe Raja)”, „Месечина” и „Едерлези” међу песмама које Оркестар за свадбе и сахране најчешће изводи.

Бреговић ће наступити 10. августа, у оквиру програма Sziget Icons, заједно са групама Faithless и Morcheeba. Сам назив програма указује да је реч о извођачима који су током претходних деценија обележили велике фестивалске бине и оставили препознатљив траг у европској популарној култури. Бреговићев наступ на Сигету зато није само још један концерт у фестивалском календару, већ и прилика да се на једној од највећих будимпештанских сцена поново чује звук који је деценијама повезивао рок, филмску музику, балканске ритмове и светску сцену.

Осим Бреговића, српски траг у до сада објављеном програму Сигета чине и Luke Black, односно Лука Ивановић, представник Србије на Песми Евровизије 2023. године, као и београдски бенд KOIKOI. Luke Black је најављен за петак, 14. август, у категоријама поп, електропоп и алт-поп, док ће KOIKOI наступити у уторак, 11. августа, као представник савремене алтернативне рок сцене из Србије.
Luke Black је широј европској публици постао познат након евровизијског наступа са песмом „Само ми се спава”, а његов музички израз спаја електропоп, алтернативни поп и савремену електронску продукцију. Са друге стране, KOIKOI доноси гитарски, енергичнији звук београдске сцене, у коме се преплићу инди рок, пост-панк, електроника и поп, уз песме на српском језику.

За српску публику у Мађарској ово је леп повод да се Сигет 2026. прати и из нашег угла. На једном од највећих европских фестивала, у самом срцу Будимпеште, биће места и за Бреговићев препознатљиви балкански звук, и за новију генерацију српских извођача од Luke Black-а до KOIKOI-а. Баш такве најаве подсећају да велики фестивали нису само простор светских звезда, већ и место где се препознају музички токови који долазе из нашег региона.
Владимир Марковић
Фото: szigetfestival.com и инстаграм профил instagram.com/goran_bregovic_official/