У оквиру манифестације „Година српско-мађарске културне сезоне“, хор „Свети Серафим Саровски“ одржао је 30. априла концерт у Будимпешти, наступивши као гост Српског позоришта у Мађарској. Концерт је протекао у свечаној атмосфери, пред публиком и званицама, међу којима су били и представници дипломатског кора.На концерту су присуствовале амбасадорка Босне и Херцеговине Биљана Гутић Бјелица и Ивана Кунц, први саветник Амбасаде Републике Србије у Будимпешти.

Присутне је на почетку поздравио директор позоришта Милан Рус, истичући значај културне сарадње и духовне музике као универзалног језика који повезује народе.
Посебан увод у концерт приређен је у дворишту позоришта, где је ансамбл, у амбијенту изузетне акустике, извео далматинску песму „Писмо ћали“, чиме је на непосредан и топао начин успостављен контакт са публиком и најављен музички програм који је уследио у сали.
Ансамбл, који више од три деценије негује традицију православног појања, чине истакнути професионални уметници: Александар Толимир (тенор и солиста), Никола Узелац (тенор и солиста), Чедомир Радловачки (тенор), Божидар Црњански (тенор и диригент), Предраг Шепељ (баритон), Љубомир Поповић (баритон и солиста) и Владимир Кусало (бас).

Будимпештанској публици представили су се програмом који је објединио духовну музику православне традиције са пажљиво одабраним народним, староградским и савременим композицијама. Управо тај спој сакралног и световног, дубоко укорењен у уметничком изразу ансамбла, дао је концерту посебну уметничку снагу и емоционалну дубину.
Извођењем духовних композиција хор је дочарао атмосферу храма и у позоришном простору, док су световне песме унеле топлину, блискост и препознатљивост широј публици. Пажљиво осмишљен репертоар и усклађен ансамблски звук потврдили су висок уметнички ниво овог састава.
Репертоар са концерта у Српском позоришту:
Христос васкрсе (васкршњи тропар – српски, грчки и руски напев), „Тебе појем“ (Стеван Мокрањац), „Разбојника благоразумног“ (Павел Чесноков, солиста Александар Толимир), „Спасеније содјела“ (П. Чесноков), „Во царствију твојем“ (Д. Христов, соло Љубомир Поповић), „Достојно јест“ (П. Чесноков), „Воскресеније Боже“ (П. Турчанинов), „Как појду ја на бистру реку“ (аранжман А. Попов), „Конј“ (руска народна песма, аранжман Шаганов–Матвијенко), „У тамној шуми“ (руска народна), „Ја сам рођен тамо на салашу“ (аранжман З. Мулић, солиста Љубомир Поповић), „Вратиће се роде“ (Лошић/Бајагић, аранжман), „Неко сасвим трећи“ (староградска, аранжман), „О младости“ (Арсен Дедић), „Ти, само ти“ (Матко Јелавић), „Писмо ћали“ (Вице Вуков, соло Никола Узелац), „Сјећање на Велу Луку“ (Душко Тамбача) и „Легенда о дванаест разбојника“ (руска народна, соло Љубомир Поповић).
На бис су изведене песме „Играле се делије“ и „Многоја љета“.
Концерт у Будимпешти потврдио је да духовна музика, у свом најчистијем облику, остаје снажан културни мост који превазилази границе и повезује публику различитих традиција у јединственом уметничком и духовном доживљају.
Након концерта имали смо прилике да разговарамо са диригентом хора Божидаром Црњанским, који је и професор Академије уметности у Новом Саду, интервју можете прочитати у следећој објави
Жаклина Богдановић