Поводом великог јубилеја - 200 година од оснивања Матице српске у Музеју Војводине биће отворена изложба „Два века чувања баштине – Матица српска као зачетник музејске мисли кроз фондове Музеја Војводине”. Свечано отварање изложбе биће одржано у петак, 8. маја 2026. године, у 19 часова, у Музеју Војводине, Дунавска 35, Нови Сад.

Основана 1826. године у Пешти, у времену када српски народ није имао своју државу, Матица српска постала је један од најважнијих стубова очувања језика, културе, књиге и националног идентитета. Управо зато ова изложба није само осврт на прошлост, већ и подсећање на дуго трајање једне културне мисије која је започела далеко од данашњих граница Србије.
Кроз фондове Музеја Војводине, поставка осветљава улогу Матице српске као зачетника музејске мисли и чувара баштине, али и као институције која је својим радом повезивала генерације, просторе и људе.
Улаз је слободан.
Владимир Марковић