У богатом целодневном програму на Тргу Сечењи могло се наћи за сваког по нешто, почевши од народних рукотворина, радионица, изложби, гастрономских специјалитета, па све до фолклорног програма.

Активности Мохачке српске народносне самоуправе не јењавају ни првих дана јесени. У суботу, 6. септембра успешно се представила на четвртом по реду Народносном вашару, који из године у годину окупља све већи број заинтересовних посетилаца.
У богатом целодневном програму на Тргу Сечењи могло се наћи за сваког по нешто, почевши од народних рукотворина, радионица, изложби, гастрономских специјалитета, па све до фолклорног програма и плесачница, где су се поред Мађара представиле традиционалне мохачке народности, српска, хрватска и ромска.

Јавна је тајна да овај град с правом називају „престоницом мањина”, јер националном, језичком и културном разноликошћу одвајкада плени и осваја срца сваког путника намерника. Својеврстан шарм, отвореност, позитивна атмосфера и чувена барањска гостопримљивост је нешто што се препозна и осети готово тренутно и то је оно што у напетим временима у којима живимо овој средини даје важно место на културној и туристичкој мапи Мађарске.
Како сазнајемо од председника наше самоуправе Милана Степанова, Срби су на манифестацији имали сопствени штанд са луткама одевеним у народну ношњу, док је на столу био постављен колач, јабуке, чутурица, вино, ракија, џезва, шољице за кафу и наравно српска застава. Укратко, све оно што краси традиционално српско гостопримство и што сачекује госта приликом уласка у једну српску кућу.

Поред тога гости су могли да уживају у разним гастрономским специјалитетима: овчијем перкелту, ћевапима, пљескавицама, сарми. За фолклорни програм били су задужени Дешчани, Културно-уметничко друштво „Банат”, стари и верни пријатељи Мохачана, док је за време трајања српске плесачнице у вечерњим сатима свирао све популарнији домаћи оркестар „Радост”. Било је весело, опуштено, баш онако како се и очекивало, а добром организацијом и одабиром програма, српска самоуправа је показала да може успешно да се носи са свим постављеним задацима, како би Србе у Барањи приказала у најбољем светлу, баш онако како то и заслужују.
С. М.